Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri ve Komisyon Oranları | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.128,40
  % -2,33
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  441951,435
  % 0,14
 • BIST 100
  %

Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri ve Komisyon Oranları

Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri ve Komisyon Oranları

Yurt dışına para gönderme yöntemleri, yurt dışına para transferinde bulunacak insanların merak ettikleri hususlardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Bilindiği üzere ülke içerisinde para transferleri oldukça kolaydır ve maksimum 10 dakika içerisinde bankalar arası para transferi gerçekleşmektedir. Fakat ülkeler arası para transferlerinde aktarım yöntemleri değişmekte ve daha uzun süreler içerisinde transferler tamamlanmaktadır.

Yurt dışına para transferinde kullanılan yöntemler dahilinde değişik oranda komisyon ücretleri bulunmakta olup bu ücretler dahilinde kişiler transferlerini gerçekleştirme şansı elde etmektedir. Peki ama yurt dışı para transferi komisyon oranları nedir ve transferler ne kadar sürmektedir?

Yurt Dışına Para Gönderme

Yurt dışına para gönderme, pek çok insanın ilgilendiği konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Bilindiği üzere yurt dışına para gönderme konusunda farklı yöntemler bulunmakta olup bu yöntemler dahilinde farklı ülkelere para transferi sağlanabilmekte olup bu sayede ülkeler arası transfer işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir.

Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurt dışına para gönderme yöntemleri birbirinden farklıdır ve bu yöntemler dahilinde ülkeler arası para transferleri gerçekleştirilebilmektedir. Yurt dışı para transferinde kullanılabilecek yöntemleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Western Union

Western Union, yurt dışına para gönderme yöntemleri dahilinde bulunmakta ve yurt dışı para transfer işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini olanaklı hale getirmektedir. Birçok banka ve PTT aracılığı ile birlikte para gönderimi sağlayan Western Union’un komisyon ücretleri oldukça fazladır.

Wise

Bir diğer para transfer yöntemi Wise olarak bilinmekte olup Wise dahilinde ülkeler arası para transfer işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Oldukça düşük komisyon ücreti ile birlikte insanların para transferlerini uygun fiyatlar dahilinde gerçekleştirebilmesini olanaklı hale getiren Wise pek çok insan tarafından tercih sebebi olmaktadır. Wise üzerinden para gönderilebilmesi için ilk etapta e-posta üzerinden üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Para transferi, karşı tarafın IBAN’ı dahilinde yapılmakta olup bu sayede para transferleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Upt

Upt, para transfer yöntemleri kapsamında yer alan bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. PTT aracılığı ile kullanılabilen Upt, düşük komisyon oranlarına sahiptir ve insanların uygun fiyatlar dahilinde yurt dışı para transfer işlemlerini gerçekleştirebilmesini olanaklı hale getirmektedir. Bu yöntem aracılığı ile kişinin banka hesabına para transferi gerçekleştirilebildiği gibi ismi üzerinde de işlemler tamamlanabilmektedir.

Swift

Swift, yurt dışı para aktarımı konusunda ön plana çıkan yöntemlerden bir diğeri olarak bilinmekte olup bu yöntem dahilinde hızlı ve sorunsuz bir şekilde transfer gerçekleştirilebilmektedir. Swift hem gönderen bankadan hem de alıcı bankadan komisyon aldığı için komisyon ücretleri bakımından insanların zor duruma düşmesine neden olmaktadır. Para aktarımları aynı gün gerçekleşebildiği gibi bir sonraki gün de tamamlanabilmektedir.

Yurt Dışı Para Gönderme Komisyon Oranları

Yurt dışı para gönderme komisyon oranları konusunda genel olarak aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

Western Union: 0-100 dolar arası 15 dolar; 1.000,1-1,500 dolar arası 75 dolar; 5.000,01-7,500 dolar arası 220 dolar.

Wise: Taban ücret ve transfer edilen miktardan sabit bir ücret alınmaktadır.

Upt: Avrupa ülkelerine 10.000 Euro’ya kadar yapılan transferlerde 15 Euro ödenmektedir.

Swift: Aynı gün valörlü asgari 190 TL gönderilebilmekte olup azami tutar 315 TL olmaktadır. Bu bağlamda komisyon oranları %0.6 olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen komisyon ücretleri ile yurt dışı para transferi hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.