Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar)

Para, günlük hayatımızda kullandığımız en önemli alım satım aracıdır. Paralar, madeni ve kâğıt paralar olarak iki türde basılmaktadır. Madeni paralar dirençli olmakla beraber, kâğıt paralar yırtılma, unutma, yıkanma, yanma ve daha pek çok nedene bağlı olarak zarar görebilmektedir. Günümüzde pek çok kişinin kâğıt parası kazara veya uzun süreli kullanımın bir sonucu olarak kısmi veya tamamen yırtılabilmekte veya üzerinde bulunan yazıları zarar görebilmektedir. Bu durum canımızı oldukça sıkmakta olup, paranın yırtılması ardından aklımıza gelen ilk soru paranın banka tarafından değiştirilip değiştirilmediği, eğer böyle bir durum mümkünse hangi bankaların bu işlemi sağladığı olmaktadır. Bu yazımızı bankaların yırtık paraları kabul edip etmediği, eğer ediyorsa hangi bankalara müracaat edileceği konusuna ayırdık. Eğer değiştirmek istediğiniz bir banknotunuz varsa, bu yazımız sizin için.

Yırtık veya Hasarlı Parayı Bankalar Kabul Eder Mi?

Eğer kâğıt paranız yırtılmışsa veya üzerindeki yazıları hasar görmüşse ilgili bankalar yenisiyle değiştirmektedir. Yırtılan paranın miktarı bu konuda önemli değildir. Bir kâğıt banknot 5 TL değerinde de olsa, 200 TL değerinde de olsa ilgili bankalar tarafından kabul edilmektedir. Yırtık kâğıt paranızı değiştirmek için gidebileceğiniz iki finansal kurum bulunmaktadır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasıdır. Bu iki banka haricinde herhangi bir banka, yırtık ve hasarlı kâğıt paranızı değiştiremez.

Her Yırtık Para Değiştirilir mi?

Bu konu için her yırtık ve hasarlı paranın değiştirilmediğini söyleyebiliriz. Bazı koşullarda para değiştirme talebiniz banka görevlisi tarafından reddedilebilmektedir. Bu durumlar kâğıt paranızın yarısından fazlasının yırtık olma durumu, kâğıt paranın yırtık parçalarının bulunamamış olması ile kâğıt paranın seri numarasının okunamayacak durumda olmasıdır. Bu durumlardan herhangi biri doğruysa, banka talebinizi kabul etmeyecektir.

Bu nedenle alışverişlerinizde para alıp verirken dikkat etmeniz önerilmektedir. Eğer aldığınız paranın küçük bir parçası bile yırtıksa, bu para banka tarafından kabul edilmeyebilir. Bu yüzden size uzatılan parada bir eksiklik varsa bu parayı kabul etmeyerek farklı bir banknot talep etmeniz, sizin ileride herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmanıza engel olacaktır. Yırtık veya hasarlı paralar, bazı kurum ve kuruluşlar, marketler, ulaşım araçları gibi pek çok yerde kabul edilmeyebilmektedir.

Eğer paranız tek parçaysa, ancak üzerinde yüzde elli oranından fazla bir zarar varsa para esas değeri ile değil, yazılı miktarın yarısı ile değiştirilebilmektedir.

Bu bankalarda para değişimi her gün yapılamamaktadır. Paranız sadece belirli günlerde değiştirilebilmektedir. Bu nedenle bankaya gitmeden önce Ziraat Bankası Müşteri İletişim Merkezini arayarak, konu hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır?

Bunun için Merkez Bankasına veya Ziraat Bankasının herhangi bir şubesine başvurabilirsiniz. Bunun için yanınızda kimliğinizi bulundurmanız şarttır. Kimliğiniz yoksa işleminizi gerçekleştiremezsiniz. İlgili bankaya gittikten sonra ilk önce sıra almanız gerekmektedir. Sıra size geldikten sonra banka görevlisine isteğinizi söyleyerek, kimlik kartınızı ve kâğıt parayı uzatmanız gerekmektedir. Görevli, ardından paranın durumu ile ilgili size sorular soracak, alacağı cevaplara göre isteğinizi onaylayacak veya reddedecektir.

Sonuç olarak, eğer paranız belirtilen kurallara uyuyorsa, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından değiştirilebilmektedir. Paranızı değiştirmeniz için herhangi bir alt veya üst limit / miktar bulunmamaktadır. Eğer yırtık veya zararlı paranız gerekli koşulları sağlıyorsa herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gidebilir, gişe işlemleri için sıra alarak görevliye durumu belirttikten sonra değişimi sağlayabilirsiniz.