Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Ünlü Yönetici: İzleyin, Bu Altcoin’ler 2022’de Önemli Olacak! | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.128,40
  % -2,33
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  441795,739
  % 0,40
 • BIST 100
  %

Ünlü Yönetici: İzleyin, Bu Altcoin’ler 2022’de Önemli Olacak!

Ünlü Yönetici: İzleyin, Bu Altcoin’ler 2022’de Önemli Olacak!

Ünlü bir kripto kurucusu, 2022’de öncü altcoin Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümlerinin neden önemli olacağını açıkladı. Ayrıca bu yıl diğer katman-1 platformların yükselişine rağmen geliştiricilerin neden Ethereum’a bağlı kaldığını paylaşıyor. Zachary Williamson, Ethereum üzerindeki ilk özel ZK roll-up’ı olan Aztec Network’ün kurucu ortağı. Önümüzdeki yıl Ethereum katman-2 çözümlerinin neden daha büyük bir mesele haline geleceğini açıklıyor. Diğer birinci katman protokollerinin yükselişine rağmen geliştiricilerin neden Ethereum’a takılıp kaldığını

paylaşıyor.

 

Önemli altcoin projeleri

Popüler altcoin Solana (SOL) ve AVAX gibi birinci katman protokolleri bu yıl manşetlere hakim oldu. Şimdi, birçok kripto uzmanı, önümüzdeki yıl Ethereum (ETH) katman-2 ölçekleme çözümlerinin parlamasını bekliyor. Ethereum blok zincirinde işlemleri daha hızlı ve gas ücretlerini daha ucuz hale getirmeyi amaçlayan ikinci katman platformlarının büyümesi hakkındaki anlatı zaten ortaya çıkıyor. Birinci katman protokolleri, Bitcoin ve Ethereum gibi temel blockzincirlerine atıfta bulunurken, ikinci katman ağları genellikle ölçeklenebilirliklerini ve verimliliklerini artırmak için birinci katman blok zincirleriyle birleştirilebilen üçüncü taraf entegrasyonlarıdır. Layer-1 coin’lerine örnek olarak Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Tron (TRX), Fantom (FTM), Elrond (EGLD) ve Kadena (KDA) gibi kripto paralar verilebilir.

Ethereum üzerinde gizlilik odaklı bir ölçeklendirme çözümü olan Aztec Network, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Paradigm liderliğindeki ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de dahil olmak üzere yatırımcıları içeren A Serisi finansman turunda 17 milyon dolar topladığını duyurdu. Dünyanın en büyük blockchain yazılım şirketi ConsenSys, aynı gün Ethereum üzerinde bir ölçeklendirme çözümü başlatmak için ödeme devi Mastercard ile işbirliği yaptığını söyledi. Katman-2 ölçekleme çözümlerinin iki ana türü vardır: (1) Arbitrum  ve Optimism gibi optimistic rollups, (2) zkSync ve Aztec Network gibi sıfır bilgili (ZK)  rollups. The Block Research’ün Digital Asset 2022 Outlook raporuna göre, optimistic rollups’ta ve ZK roll ups’ta kilitlenen toplam değer, sırasıyla 3,3 milyar dolar ve 1,9 milyar dolara yükseldi. Raporda, “2022 için planlanan Ethereum 2.0 parça zincirleri ile L2 sıralayıcı nodelerini merkezi olmayan bir şekilde dağıtmak için token dağıtımı olasılığı ile birleştiğinde, toplamalar 2022’de daha da fazla benimsenmeye hazır” dendi.

Gizlilik odaklı ölçeklendirme çözümlerinin avantajları

Aztec Network’ün kurucu ortakları Zachary Williamson ve Joe Andrews’a göre, ZK roll-up’ları yalnızca daha ucuz ve daha hızlı işlemlere izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların gizliliğini korumaya da yardımcı olur. Andrews bir röportajda, “Sıfır bilgi kanıtları kısa ve özdür ve aynı zamanda bilginin kanıtıdır. Bunu yalnızca zincire gönderilen bilgileri sıkıştırmak için değil, aynı zamanda bunun belirli kısımlarını gizlemek için de kullanabilirsiniz” dedi. Daha ucuz ve daha hızlı işlemlerin faydasını anlamak kolay olsa da, blok zincirlerinde finansal faaliyetler yürütmek için mahremiyet ihtiyacı sezgisel olarak gelmez. Sonuçta, blockchain’in verileri ve bilgileri şeffaf hale getirmesi gerekiyor. Ancak Williamson, blok zincir teknolojilerinin ana akım tarafından kitlesel olarak benimsenmesini engelleyen şeyin tam olarak mahremiyet eksikliği olduğunu düşünüyor. Williamson şöyle diyor: “İnsanlar her şey halka açıksa Visa, MasterCard ağı yerine ABD doları ödemelerini ödemek için Ethereum gibi bir blok zinciri kullanmayacaklar. İnsanların Amazon ödemeleri, maaşları ve ipotek ödemelerinin tamamı sabitlenir ve halka açık bir defter aracılığıyla aktarılırsa, bu gerçekten efektif olmayacak.

Gizliliği koruyan bir ölçeklendirme çözümüyle, kullanıcılar bir gün merkezi bir ağ ile işlem yapmak için %2 yerine merkezi olmayan bir blok zincirinde işlem yapmak için 1 peni ödeyebilirler. CoinGecko fiyatlandırmasına göre, geçtiğimiz yıl sırasıyla %10,883 ve %1,152 getiri sağlayan popüler altcoin Polygon (MATIC) ve Loopring (LRC) dışında Ethereum katman iki ağlarının çoğunda token dağıtımı yok. DeFi: Öncelikle Ethereum’a dayanan eşler arası finansal sistem Bu yıl rakip akıllı sözleşme platformlarının yükselişine rağmen, Ethereum Williamson ve Andrews gibi kurucular için hala en olgun ve likit platform. DeFi Llama‘ya göre, Perşembe öğleden sonra, Ethereum blok zincirindeki merkezi olmayan uygulamalarda kilitli toplam değer 163 milyar dolar iken, DeFi Llama’ya göre tüm blok zincirlerindeki DeFi uygulamalarında kilitlenen 250 milyar dolarlık toplam değer vardı. Andrews diyor ki:

“Ethereum’da artık büyük miktarda finansal faaliyete, marj kredilerine, büyük ticarete ve eşleştirmeye sahipsiniz. Gizlilik, zincir üzerinde fiilen iş yapmanın bir önkoşulu haline geliyor. Başka birzincir aynı olgunluk düzeyine ulaşırsave orada olgun finansal ürünler inşa edilirse, bunu kolayca uygulayabiliriz.

Ethereum ayrıca kullanıcılara gizliliği gerekli kılan bir tür likidite sağlar. Williamson şöyle diyor:

Gizlilik, likidite olmadan anlamsızdır. Anonimliğiniz önemli olmaya başlamadan önce etrafta dolaşmak için anlamlı bir değere ihtiyacınız var. Ethereum şu anda bu yenilik potasıdır.Blockchain ekosisteminde gerçekleşen tüm bu finansal yaratıcılığın bağlantı noktasıdır, bu da tüm kullanıcıların orada olduğu anlamına gelir. Tüm paranın olduğu yer. ”

Sonuç olarak, traderlar portföylerini veya ticaret stratejilerini halkın gözünden korumanın mahremiyetinden yararlanabilirken, otoriter rejimler altında yaşayan kullanıcılar mali durumlarını kötüye kullanan güçlerden gizleyebilir, diye ekledi.

Diğer içeriklerimize de bakabilirsiniz: Bitcoin Madenciliği https://www.finanstakip.net/bilgisayardan-bitcoin-madenciligi-yapilabilecek-siteler/