SEC Nedeniyle Bir Kripto Para Platformu Daha Hizmetini Durdurma Kararı Aldı

bitcoin

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile geçen ay açıklanan bir anlaşmanın ardından, kripto para borç verme platformu Nexo, hem vatandaşları hem de ikamet edenler dahil olmak üzere tüm ABD müşterileri için Earn Interest ürününü 1 Nisan’da durduracak.

Nexo, ABD’li Müşterilerinden Borçlarını Ödemelerini ve Fonlarını Çekmelerini İstedi

Şirket bir blog yazısında “Bu tarihe kadar uygun bir zamanda fonlarınızı çekmeyi planlamaya başlamanızı rica ediyoruz” dedi ve başka hiçbir Nexo hizmetinin etkilenmeyeceğini ekledi. Ödenmemiş kredisi olan müşterilere kredilerini geri ödemeleri ve teminatlı varlıklarını çekmeleri için “yeterli zaman ve bildirim” verilecektir denildi.

Hesaplarının yanlışlıkla etiketlendiğini düşünen ABD dışındaki müşteriler, banka hesap özetleri veya elektrik faturaları gibi belgeler sunarak doğrulama bilgilerini güncellemelidir.

Nexo, ilk kez 2020 yılında ABD’de sunulan perakende kripto para ödünç verme ürününün arz ve satışını kaydettirmediği için SEC tarafından suçlandıktan sonra 45 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Nexo, suçlamaları kabul veya reddetmeksizin, 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası kapsamındaki kayıt hükümlerini ihlal etmesini engelleyecek bir emri kabul etmişti.

 

 

Şirketten yapılan açıklamada, “net düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesinin kripto endüstrisini korumanın ve onu güvenli ve uyumlu bir şekilde ana akıma sokmanın en iyi yolu olduğuna olan inancımızı yansıtıyor” denildi.

Kısa bir süre önce benzer bir şekilde Bitcoin borsası Kraken de Earn ürününü durdurmuş ve 30 milyon dolar ceza ödemişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.