Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Moneygram PTT’de Var Mı? Anlaşmalı Bankalar | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.080,08
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6326
  % -0,01
 • € EURO
  19,6328
  % 0,04
 • £ POUND
  22,8710
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,6455
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3041
  % 0,30
 • BITCOIN/TL
  317018,167
  % -1,15
 • BIST 100
  %

Moneygram PTT’de Var Mı?

Moneygram PTT’de Var Mı?

Moneygram, gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışında herhangi bir banka hesabına gereksinim duymadan para transferi yapılmasına olanak sağlamaktadır. Böylece dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir yerine kolaylıkla para transferi gerçekleştirilebilmektedir.

1940 yılında Dallas’da Amerika kökenli kurulan Moneygram şirketi, dünya genelinde 200’den fazla ülkeye yayılmış ve 2014 yılında şirket, dünyanın en büyük ikinci para transfer firması haline gelmiştir. Ülkemizde de Moneygram anlaşmalı yerler mevcut olup, kolay bir şekilde para transferi yapmak isteyen kişiler Moneygram’ın hangi finansal kuruluşlarda olduğu ve PTT’de olup olmadığını düşünmektedir. Bu makalemizi, Moneygram ile nasıl para gönderildiğine, nasıl alındığına ve PTT’de olup olmadığına ayırdık.

Moneygram ile Nasıl Para Gönderilir?

Moneygram ile para yollamak için, ilk önce herhangi bir Moneygram anlaşmalı acenteye gitmeniz gerekmektedir. Size en yakın olan Moneygram acentesini merak ediyorsanız, Moneygram’ın kendi sitesi üzerinden arama yaparak kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bunun için yanınızda kimliğinizin olması gerekmektedir. Yine alıcı kişinin kimlik bilgilerinde geçen adı ve soyadının da doğru olması gerekmektedir. Yine bu hizmetin bir ücret karşılığı yapıldığını da bilmeniz gerekmektedir.

Hizmet ücreti, gönderen ve alan acente ve gönderilen para miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Moneygram ile iki farklı gönderme türü mevcuttur. Moneygram ile bir banka hesabına veya bir mobil cüzdana para gönderebilirsiniz. Yapmış olduğunuz transferi referans numarası ve soyadınızı girerek de takip edebilme seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu işlemi, Moneygram’ın kendi sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer Moneygram ile bir banka hesabına para gönderecekseniz, alıcı kişinin banka adı, alıcı kişinin bulunduğu konum ve hesap numarasını da bilmeniz gerekmektedir. Mobil cüzdana para gönderecekseniz, bu durumda alıcı kişinin uluslararası telefon kodu dâhil olmak üzere telefon numarasına gereksinim vardır.

Ardından mümkünse gönderi formunu doldurun ve ilgili görevliye formu, gerekli bilgiler, gönderilecek tutar ve hizmet ücreti ile beraber teslim edin ve görevlinin size vereceği fişi de saklayın. Bundan sonra para yolladığınız kişi ile iletişim kurarak, 8 rakamlı referans numarasını parayı almada kullanabilmesi için ona iletin. Gerek banka hesabı, gerekse mobil cüzdan olsun gönderilen para doğrudan hesaba geçecektir.

Moneygram ile Nasıl Para Alınır?

Moneygram ile tarafınıza bir para transferi, doğrudan ilgili hesabınıza geçmektedir. Ancak para Türkiye’ye gönderilmişse Moneygram anlaşmalı bir acenteye gidebilirsiniz. Ardından mümkünse bir form doldurun ve para gönderen kişinin size ileteceği referans numarasını da ilgili yere yazın. Son olarak görevliye fotoğraflı kimliğinizi ve doldurmuş oldurduğunuz belgeyi teslim ederek, paranızı alabilirsiniz.

Moneygram PTT’de Var Mı?

Para aktarımı olan büyük kolaylık sağlamakta olan Moneygram, Türkiye’de bazı acentelere sahiptir. Türkiye’de bu acenteler Denizbank ve Kuveyt Türk bankalarıdır. PTT ile Moneygram seçeneği bulunmamaktadır.

Eğer tarafınıza bir Moneygram transferi gelmişse Denizbank ya da Kuveyt Türk’ün herhangi bir şubesine giderek yapabilirsiniz. Bunun için yukarıda belirtmiş olduğumuz evraklarınız ve gerekli bilgiler ile beraber Denizbank veya Kuveyt Türk’ün herhangi bir acentasına gidebilir, para transfer işleminizi gerekli belgeleri doldurmanız ardından yapabilirsiniz. Tarafınıza yurtdışından Türkiye’ye gelen para transferleri için de yine bu acentalara giderek, referans numarasıyla beraber paranızı alabilirsiniz.

Eğer para transferi yapan ve yapılan kişi bir sahtekârlığa uğramışsa, bu durumu iletişim formunda ilgili yerde sahtekârlık bildir seçeneğini seçerek bunu bildirebilirsiniz. Yorum kısmında durumu detaylarıyla beraber bildirmeniz gerekmektedir. Yine gerekli durumlar çerçevesinde Moneygram’ın sitesinde bulunan müşteri destek merkezini arayarak transferin iptal edilmesini isteyebilirsiniz.