Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Mail Order İade Nasıl Yapılır? (Mail Order Formu) | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.128,40
  % -2,33
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  441788,684
  % -1,27
 • BIST 100
  %

Mail Order İade Nasıl Yapılır? (Mail Order Formu)

Mail Order İade Nasıl Yapılır? (Mail Order Formu)

Teknolojinin gelişmesi, beraberinde pek çok yeni ödeme yöntemini de getirmiştir. Bu yöntemlerden biri, Mail Order seçeneğidir. Bu seçenekte kartınız varsa, alışverişte kartınızı fiziki olarak yanınızda ihtiyaç duymazsınız.

Mail Order ile yapılan alışverişlerde gerek ödeme, gerekse sonrasında gerçekleşen herhangi bir durum sonrasında Mail Order iadesi istenebilmektedir. Mail Order ile ödeme yapmış, ancak sonrasında iade isteyen kullanıcılar, bunun nasıl yapılacağı ve güvenli olup olmadığını düşünmektedir.  Bu yazımızda Mail Order ödemesinin ne olduğunu, güvenliğini, iade işleminin nasıl olduğunu ve Mail Order formunu derledik.

Mail Order Nedir?

Mail Order kartın pos cihazı üzerinde kullanılmadan, kart no, kartın son kullanım tarihi ve kartın arka yüzünde yer alan CCV bilgilerinin pos cihazına girilerek yapılan işleme verilen addır. Alışverişlerde kullanılabilen bu yöntem, bu bilgilerin girilmesi ardından normal olarak devam etmektedir. Ardından Mail Order için size doldurmanız için bir form verilir. Bu alışveriş yönteminde alıcı ve satıcı farklı mekânlarda olabilir.

Mail Order Formu Nasıl Doldurulur?

Eğer alışverişinizi Mail Order şeklinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, bunun için satıcı ile aynı ortamda bulunmanıza gerek yoktur. Satışın olabilmesi için, size e-mail veya faks yoluyla bir belge yollanarak doldurmanız istenir.

Bu belgede satıcının adresi ve iletişim için numaraları da yer almaktadır. Bu formda satışın yapıldığı günün tarihi girilir. Ardından Müşteri adı soyadı, kart sahibinin adı soyadı, adres bilgileri, cep telefonu veya sabit telefon, E-posta adresi, kartın alındığı banka, kart no, ay ve yıl şeklinde son kullanma tarihi, güvenlik kodu, eğer varsa taksit sayısı, rakamla ve yazıyla ödeme tutarı ve ödeme tarihi gibi bilgiler doldurulur. Bundan sonra Mail Order formu, e-mail veya faks yoluyla satıcıya geri gönderilir.

Mail Order İadesi Nasıl Yapılır?

Eğer ödeme konusunda herhangi bir sorun olmuşsa veya iade talebi gelmişse bunun için banka ile iletişime geçebilir veya firmaya başvurabilirsiniz. Ancak bu konuda vakit kaybetmeden, hızlı olmanız gerekmektedir.

Mail Order için iade almak istiyorsanız, bunun bir yolu iptal ve iade formu doldurmaktır. Eğer firma ile iletişime geçmek isterseniz, sizden bir iade / iptal formu doldurmanız istenecektir. Size verilen formda eğer mevcutsa taksit sayısı, işlem tarihi, banka bilgileri, işlem numarası ve firma adı gibi bir takım bilgiler doldurulur. Form dikkatli bir şekilde doldurulup, teslim edildikten sonra yetkili tarafından imzalanıp kaşelenir ve ardından ana şirketine gönderilir. Bundan sonra ana şirket banka ile iletişim kurar ve iptal talebi yapılır. Banka, istek ardından söz konusu işlemi belirli gün içerisinde yapar.

Bunun için işlemi yapmış olduğunuz banka ile de iletişim kurabilirsiniz. Ardından telefon ile müşteri hizmetlerini arayarak veya bankaya giderek, durumu güzel bir şekilde nedenleriyle anlattıktan sonra Mail Order ödemenizi iptal ettirebilirsiniz.

Mail Order Güvenli Mi?

Mail Order’da belirttiğimiz gibi kart bilgileri satıcı ile paylaşılmaktadır. Bu durumda bilgilerin kopyalanması, kart sahibinin bilgisi olmadan alışveriş yapılması gibi durumlar oluşabilir. Yine bu işlem, kart sahibini korumadığı gibi, satıcıyı da korumamaktadır. Kart sahibi eğer işlemi kendisi yapmadığını belirtirse, belirtilen miktar ilgili satıcıdan alınarak kart sahibine geri teslim edilmektedir.

Eğer Mail Order ile ödeme yapmışsanız, bunu bankanız veya ilgili firma ile iletişime geçerek iadesini isteyebilirsiniz. Ancak Mail Order yerine banka kartı veya kredi kartı ile alışverişinizi yapmanız veya sanal kart oluşturmanız, daha güvenli olacaktır.