Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Limited Şirketlerde İmza Sirküsü Yenileme | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.128,40
  % -2,33
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  440870,299
  % -0,87
 • BIST 100
  %

Limited Şirketlerde İmza Sirküsü Yenileme

Limited Şirketlerde İmza Sirküsü Yenileme

Limited şirketler, gerçek ya da tüzel kişilikte ya da birden fazla kişinin kurduğu firma olarak tanımlanmaktadır. Limited şirket kuracak kişiler, imza sirküsünün ne olduğu, nasıl alındığı ve süresi dolunca nasıl yenileceği gibi konuları sık sık araştırmaktadır. Bu makalemizde genel anlamda imza sirküsünü ele alarak açıkladık.

İmza Sirküsü Nedir

Maddi konularda büyük önem taşımakta olan imza sirküsü, şirketlerde resmi işlemler için yetkilinin imzası veya imza örneğinin yer aldığı belgeye verilen isimdir. İmza Sirküsü, söz konusu işlemlerde evrak sahteciliği, sahte imza, dolandırıcılık ve gibi problemleri engellemek için kullanılmaktadır. Böylece şirkette izinsiz ticari faaliyetlerin yapılmasının da önüne geçilerek şirkette yetkili kişiler belirlenir. Bu kişiler, ayrıca herhangi bir sorun olduğunda da bu sorunla yakından ilgilenecek olan kişilerdir.

Şirkette yetkili kişi veya kişilerin böylece belirlenmesi, şirket içerisinden veya dışarısından şirket adına istenmeyen ve bilgi dâhilinde olmayan resmi bir işlem yapılmasının önüne geçecektir.

İmza sirküsü üzerine bir diğer konu da bu belgenin imza beyannamesi ile aynı olup olmadığıdır. Bu iki belge, nitelik olarak birbirlerinin aynısıdır. Buna karşılık imza sirküsü, imza beyannamesinden farklı bir belgedir. İmza sirküsü, şirkete özel bir belge olup, gerçek kişi için düzenlenemez. İmza beyannamesi ise bunun tersi olarak gerçek kişiler tarafından talep edilmektedir.

İmza Sirküsü Nereden Alınır

İmza Sirküsü alabilmek için, öncelikle şirkette bir yetkili kişi veya kişilerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu kişi belirlendikten sonra imza sirküsü için, tüzel kişinin noter ile iletişim kurması gerekmektedir. Bunun için önceden hazırlanması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu kapsamda yetkilinin nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve şirketin vergi levhası ile kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi hazırlanmalıdır. Ardından bu belgelerle beraber herhangi bir notere gidilir ve imza sirküsü talep edilir. Belge noterde kısa bir süre içerisinde hazırlandıktan sonra ilgili yerler doldurulur ve yetkili şahsın 3 imzası istenir. Ardından notere belirli bir ücret ödenerek imza sirküsü alınır. İlgili belgenin bir örneği de noterde kalır. Belgede tüzel kişiye ait adres, ticaret sicil no gibi bazı bilgiler vardır.

Böylece şirket adına görev yapma hakkı bulunan yetkili kişinin yetki sınırları noter tarafından onaylanır ve resmileştirilir. İmza sirküsü olmayan kişiler şirketi temsil edemez ve imza sirküsünde bulunan yetkileri kullanamaz.

Limited Şirketlerde İmza Sirküsü Nasıl Yenilenir

Eğer şirket sahibiyseniz ve imza sirküsünüzü yenilemeniz gerekiyorsa, bunun için nüfus kimliğiniz ile herhangi bir notere gitmeniz gerekmektedir. Bunun için önceden bazı belgeleri hazırlamış olmanız gerekmektedir. Bu belgeler ilgili kişi veya kişilerin fotokopisi, ticaret sicil kaydı ve vergi levhasıdır. Bu belgeler notere teslim edildikten sonra kısa bir süre ardından imza sirküsünüz yenilenmektedir.

Peki, imza sirküsünüzün geçerlilik süresi var mıdır? Varsa ne kadardır? Bu soru şirketinizin türüne ve yetkili kişinin yetkide görev süresine bağlı olarak değişmektedir. Anonim şirketlerde yönetim kurulu 3 yılda bir kez seçildiği için, eğer aynı kurul tekrar seçilmemiş ise yetkili olarak görevi bitmektedir ve imza sirküsünü yenilemek gerekmektedir.

Limited şirketlerde ise bu daha uzun süreli olabilmektedir. Bu şirketlere yetkililer belirli bir süre ile atanmadığı için yetkili kişi, yetkide kaldığı süre boyunca imza sirküsü yenilenmeye ihtiyaç duymamaktadır. Yetkili kişi herhangi bir nedenle yetki süresi sona erip, yeni bir yetkili seçilirse, bu durumda notere gidilerek belirli bir ücret karşılığında imza sirküsünün yenilenmesi gerekmektedir.