Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir? | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.079,34
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6375
  % 0,00
 • € EURO
  19,6505
  % 0,15
 • £ POUND
  22,8936
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6462
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3041
  % 0,30
 • BITCOIN/TL
  317458,539
  % -1,07
 • BIST 100
  %

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir?

Banka ve para ile birbiri içine giren çok sayıda kavram var ve kimi zaman da işin içinde olmayanlar için kavram karmaşası yaşanabiliyor. İş de onlardan bir tanesi de kredi sicili kavramı. Kimi zaman kredi notu ile karışmasına rağmen aslında aşağıda da detayları verildiği gibi kredi notu kredi sicilini içeren bir kavram ama asla aynı şeyler değiller.

Bu yazıda kredi notuna dair kredi siciline dair bilgilendirme yapacağız. Hemen şunu da ifade etmek gerekir ki sadece bireylerin değil firmaların da kredi sicili olduğunu ifade etmek gerekir. Bu yüzden para ile alakalı olan tüm kişi ve kurumlar kredi siciline, kredi notundan çok daha fazla özen göstermelidir.

Şimdi ana hatları ile kredi sicili ve kredi notu kavramlarına değindikten sonra akabinde ne zaman düzelir ve düzelmesi için neler yapılması gerektiğine değinelim.

Kredi Sicili ile Kredi Notunu Kıyaslama

Üstte de ifade edildiği gibi kredi sicili ile kredi notu aynı değildir. Kredi sicili daha geniş kapsamlıdır ve aralarında yer alan farklar aşağıda olduğu biçimdedir.

Kredi Sicili

 • Finansal geçmişin tümü içermekte olan bir database ya da diğer bir deyiş ile veritabanıdır.
 • Tamamının silinmesi imkansız olsa bile 5 yılda bir yenileme yapılır.

Kredi Notu

 • Finansal hareketlerin durumuna istinaden göre yükselir  veya düşer
 • Finansal geçmişin durumuna istinaden biçimlenen nicel bir veridir.

Görüldüğü gibi arada ciddi anlamda farklılıklar yer alıyor. Kredi notunuzun yükselmesi kredi sicilinizin temizlenebileceği anlamına da geliyor.

Kredi Sicilini Oluşturan Faktörler

Şimdi de  kredi sicilinin nasıl oluştuğuna değinmek gerekir ise yüzdesel olarak kredi sicilini etkileyen majör faktörler şunlardır:

Yeni Kullanılan Kredi %11 oranında
Kredi Kartı Borçları ve Mevcut Kredi %35 oranında
Kredi Kullanma Sıklığı %10 oranında
Kredi Kartı ve Kredi Ödeme Düzeni %35 oranında
Diğer Faktörler %9 oranında

Kredi Sicilini Temizlemek İçin Yapılması Gerekenler

 

Kredi siciliniz ile ilgiyi çalışmakta olduğunuz bankalardan öğrenebileceğiniz gibi eğer kredi kartınızı ve/veya kredi borcunuzu 90 gün içinde ödememiş ve yapılandırma işlemine gitmemiş iseniz o zaman kredi siciliniz otomatik olarak bozulmuş durumdadır.

Burada eğer ilgili kişi ya da kurum yasal takip sürecine girip, kara listeye alınmış ise işiniz gerçekten zordur. Kredi sicili kısaca KKB  adı verilen Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Burada siciliniz bozuk olduğu zaman beş yıl boyunca sizi bekleyen sorunlu bir süreç vardır.

Sizin bu beş sene boyunca yapacağınız kredi, kredi kartı gibi başvurular hiçbir biçimde kabul edilmeyecektir. Bu durumda üzerinde ev, arsa olması gibi şeyler de durumu etkilemeyecektir.

Tam da bu noktada sizin yapabileceklerine gelince öncelikle borçlarınızı taksitlendirmeli ve bir biçimi ile ödemeye başlamalısınız ki elinizde varsa olan gayrimenkulleri sicilinizi temizlemek için satıp borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Borç yapılandırma dışında karşınıza çıkan refinansman veya daha bilinen adı ile kredi borcu transferi de bu aşamada kredi sicilinizi düzeltmek için atacağınız adımlar arasındadır. Bankanın avukatı ile görüşmek ve bir orta yolu bulmak da bir diğer seçenektir. Son derece de önemli bir yoldur.