Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.079,92
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6377
  % 0,00
 • € EURO
  19,6418
  % 0,07
 • £ POUND
  22,8759
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  2,6452
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3041
  % 0,30
 • BITCOIN/TL
  316268,727
  % -1,25
 • BIST 100
  %

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Para insanların yaşamında en önemli olan unsurlardan bir tanesidir. Her insanın belli bir kazancı vardır. Bunun yanında ister ücretli çalışsın, ister kendi işi olsun ya da çalışmasın her bireyin bir kredi notu vardır. Bu kredi notu kişinin çektiği krediler, kullandığı kredi kartı ya da kredi kartları, ödemeleri, varsa çekilen nakit avansı gibi çok değişik parametrelere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Aşağıda belirtilen nedenlerden ötürü kimi zaman insanların kredi notu az ya da çok miktarda düşebilir. O zaman da bu kişiler örneğin ev kredisi ya da araba kredisi kullanacak ise karşılarına bir sorun olarak çıkar ve kullanamayabilirler. İş de tam da bu durumda insanlar hızlı bir biçimde kredi notunun ne zaman yükseleceğini merak etmektedir. Hemen bunun yanıtını vermek gerekir ise normal şartlar altında bir ay ile altı ay arasında kredi notu yükselir. Kişinin kara listeye girmesi durumunda ise bu süreç iki seneye kadar uzar. Bu yüzden çok dikkatli adım atmak gerekir.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kişiler  kredi notunu birkaç biçimde öğrenme şansına sahiptir. Garanti BBVA Bankası gibi kimi bankaların mobil ve internet uygulamaları üzerinden bell bir ücret karşılığı ile kredi notunu talep etmek mümkündür.

Yine kimi özel kurumlar belli ücret karşılığında size kredini notunuzu bildirebilirler. Hiç para ödemeden risk puanınızı ve durumunuzu öğrenmek isterseniz www.turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet şifresi ile girerek ayda bir kere istemeniz durumunda size raporunuz tüm detayları ile gönderilecektir. Buradan kendinizin kredi notu hakkında kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını alabilirsiniz.

Kredi notunun 1500 ve üzerinde olması her zaman için avantajlı ve risk teşkil etmeyen bir durumdur.  Bunun dışında kapsam şu şekilde detaylı olarak daha net anlaşılması için açıklanabilir  1-699 arası çok riskli,  700-1099 arasın orta riskli  1100-1499  arası az riskli   1500-1699  arasında iyi ve   1700-1900 arası çok iyi biçimindedir.

Kredi Notu Düşme Nedenleri?

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra kredi notunun neden düştüğü konusuna değinmek gerekir ise öncelikli olarak elinizde birden fazla kredi kartı varsa bunları ne kadar düzenli öderseniz ödeyin kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu bağlamda kişiler ellerinde minumum düzeyde kredi kartı bulundurmalı ve gerekmedikçe kullanmalarıdır. Nakit avanslar da kredi notunu tıpkı çekilen krediler gibi düşüren önemli bir faktördür. Kredi kartı ve/veya varsa kredinin zamanında ödenmemesi de risk teşkil eden bir diğer durumdur. Kredi notunun düşmemesi kredi kartının son günden önce ve asgarisinden daha fazlasının ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kişinin kendi ekonomik gücünden fazla açılması da kredi notunu düşürür.

Muhtelif gayrimenkullerin olması ise kredi notunu etkileyen bir durum değildir. O yüzden doğrudan nakit akışı ve ödemeler ile alakalı olan bir durumdur.