• ALTIN (TL/GR)
  1.031,36
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9544
  % 0,06
 • € EURO
  18,5345
  % -0,06
 • £ POUND
  21,9013
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  2,6667
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2965
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  431150,508
  % -0,95
 • BIST 100
  %

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Bankalar müşterilerine daha iyi hizmet vermek için her geçen gün kendini geliştirmektedir. Bu geliştirmelere bağlı olarak insanlar, ödeme işlemlerini yaparken banka kuruluşlarını daha çok tercih etmektedir. Bankalar tarafından verilen ve müşterilere oldukça kolaylık sağlayan araçlardan en popüleri kredi kartlarıdır. Kredi kartları, sıklıkla para işlemi yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu kartlar, her ne kadar doğru kullanıldığında kolaylık sağlasa ve güvenli alışverişin kapılarını açsa da yanlış kullanımları sonucunda büyük problemler ortaya çıkabilmektedir.

Kredi Kartını Yanlış Kullanmanın Sonuçları

Kredi kartlarının yanlış kullanımları sonucunda, insanların başına gelen en büyük dert borçların ödenememesidir. Kredi kartı borçlarının asgari ödemeleri zamanında ödenmez ve birkaç ay üst üste geciktirilirse kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Bununla birlikte, kart sahibi banka tarafından takibe alınmakta ve borçlarını ödemesi gerektiği için sürekli aranmaktadır. Kart sahibi, hala daha borçlarının gereken kısmını, belirtilen zamana kadar ödemezse kredi notu düşürülmektedir ve   hakkında hukuki işlem başlatılmaktadır.

Kredi kartı borcunun birikmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Yanlış kullanım dışında, limitin yanlış belirlenmesi ve internet alışverişlerinin de kredi kartının borcunun kolaylıkla artmasına sebep olduğu belirlenmiştir. Gelirlerini aşan kredi kartı limitine sahip olan kişiler kontrolsüz bir şekilde alışveriş yaptığında zor durumda kalabilmektedir. İnternet alışverişlerine otomatik olarak açılan kredi kartları ise başkaları tarafından habersiz bir şekilde kullanıldığında yine kredi kartı borçlarının kritik seviyelere gelmesine sebep olmaktadır.

BDDK, 2018’in Ocak ayında internet alışverişlerine otomatik olarak açılan kredi kartlarının bu özelliğini kapatmış ve insanların talepleri doğrultusunda bu opsiyonun açılacağını bildirmiştir.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Ocak 2018’e kadar verilen kredi kartlarının birçoğu internet alışverişine açık olarak gelmekteydi. BDDK, vatandaşların mağdur olmaması için talep dışında internet alışverişine açık olan kredi kartlarının bu özelliğini kapattı.

Kredi kartını internet alışverişine açma işlemini yapmak için üç adet yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki şubeye gitmektir. En yakın banka şubesine gidildiğinde kredi kartı dakikalar içinde online alışverişe açılabilmektedir. Bunun dışında çağrı merkezlerinden de internet alışverişine işlemlerine açma başvurusu yapılabilir. Son olarak mobil cihazlarda bulunan banka uygulamalarından internet alışverişine açma işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerin hepsi bankalar tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.