Kredi Kartı Yapılandırma Geç Ödeme

İnsanlar ilk çağlardan beri daha fazla alana ve eşyaya sahip olmanın isteği içerisindedir. Bu istek insanların hiçbir zaman karşı koyamadığı en ilkel içgüdüler arasında bulunmaktadır. İstediklerine ulaşmak amacıyla pek çok yöntem deneyen insanlar ellerindekini korumak için de çeşitli teknikler uygulamışlardır. Devlet yapısı oluştuktan sonra ise insanların ellerindeki eşyaların güvene alınması için bazı kurallar oluşturulmuş ve bazı kurumlar kurulmuştur. Bu kurumlardan günümüze kadar ulaşanı ve en başarılı olanları bankalardır.

Bankalar insanların paralarının güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Bu saklama sırasında bu kuruluşlar paraları başka hizmetler için kullandığı için kullanıcılarına faiz geliri vermektedir. Bu sayede banka müşterilerinin paralarının değeri de korunabilmektedir. Bankaların paraları güven altında tutmaktan başka farklı birçok hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetlerden en çok tercih edileni krediler ve kredi kartlarıdır. Kredi kartları insanların istedikleri ürünü belli limitler doğrultusunda taksitle ya da peşin olarak alabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu olanaklar kişilerin kredi kartı kullanım oranını artırmıştır. Ancak kredi kartı kullanım oranının artması ödemeleri geciktiren ve borç içinde kalan insanların sayısını da çoğaltmıştır. Bu insanlar genellikle kredi kartı yapılandırma geç ödeme hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu konu hakkındaki detaylı bilgilere makalemizden ulaşılabilir.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartları, bankaların müşterileri verdiği, alışverişe kolaylık sağlayan ve pek çok özelliği bulunan ödeme araçlarından biridir. Bu ödeme aracının en sık kullanılan özelliği nakit para olmamasına rağmen peşin ödeme yapılabilmesine olanak tanımasıdır. Bu kartlar sayesinde pahalı olan ürünler, nakit para olmasa dahi satın alınabilir ve geri ödemesi sonrasında aylara bölünerek yapılabilir. Kredi kartının kullanılabilmesi için alışveriş yapılan kuruluşun bankalarla anlaşma yapması gerekmektedir. Bu anlaşma sonrasında kuruluşlar POS cihazı yardımıyla kolaylıkla alışverişlerini yapabilirler. Kredi kartları aynı zamanda yüklü miktarda nakit para taşımanın tehlikesini de ortadan kaldırmaktadır. Bu kartlar kaybedilse dahi kolaylıkla yenisi çıkarabilmekte ve eskisi iptal edilebilmektedir. Böylelikle kart kaybı sonrasında hiçbir şekilde maddi kayıp yaşanmamaktadır.

Kredi Kartı Başvuru Şartları

Bankaların müşterilerine kredi kartı verirken belirlediği bazı kurallar ve şartlar bulunmaktadır. Öncelikle kredi kartı başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşının üzerinde olması gerekmektedir. Bu yaşın altındaki kişiler ancak ailelerinin isteği sonrasında kendilerine kredi kartı çıkarabilmektedir. Ancak bu yaştaki kişilerin henüz daha harcama yönetimi yeteneğine sahip olduğu düşünülmediği için kredi kartı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Kredi kartı istenilen en önemli özelliklerden bir diğeri ise belgelenebilir bir gelire sahip olmaktır. Belgelenebilecek geliri olmayan kişilere genellikle kredi kartı verilmemektedir. Ayrıca karta başvuru yapacak olan kişinin kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu 1100’ün altında olan kişilere genellikle kredi kartı verilmemektedir.

Kredi kartı başvurusu yapan kişilerin limitleri belirlenirken aylık gelirleri dikkate alınmaktadır. Son yapılan düzenlemeler sonrasında ilk defa kart alacak kişilerin kredi kartı limitleri başvuranın aylık gelirinin en fazla 2 katı olabilmektedir.  Sonraki yıllarda yapılan kart başvurularında limit 4 kata kadar çıkarılabilmektedir. Ancak bu şartlara ve önlemlere rağmen bazı kişiler kredi kartı borcu ödemekte sorun yaşamakta ve kredi kartı borcu yapılandırma yöntemine başvurmaktadır.

Kredi Kartı Yapılandırma İptal Edilebilir Mi?

“Kredi kartı yapılandırma iptal edilebilir mi?” sorusu kredi kartı borcunu yapılandıran kişilerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Çünkü yapılandırma sonrasında vadeye bağlı olarak borcun miktarı artabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler “kredi kartı yapılandırma iptal edilebilir mi?” sorusunun cevabını aramakta ve daha fazla ödeme yapmak istememektedir. Bunu isteyen banka müşterileri rahatlıkla kredi kartı yapılandırma işlemini iptal edebilmektedir.

Yapılandırılan Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

Kredi kartlarının borçlarının ödenmemesi durumunda bankalar müşterilerine yapılandırma önermektedir. Bu durumu kabul etmek durumunda kalan müşteriler “Yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Bankalar, genellikle kredi kartı borçlarını ödemeyen ve yapılandırmak zorunda kalan müşterilerinin kartlarını kullanıma kapatmaktadır. Ancak ödemelerin zamanında yapılması ve kredi notunun yüksek olması durumunda kredi kartları kullanıma kapatılmayabilmektedir.

Kredi Kartı Yapılandırma Kaç Defa Yapılır?

Kredi kartı borçlarını ödemek için yapılandırma hizmetinden yararlanan ve yapılandırma sonrasında da borçlarını ödeyebileceğinden şüphesi olan kişilerin aklında “Kredi kartı yapılandırma kaç defa yapılır?” sorusu yer almaktadır. Kredi kartı yapılandırma geç ödeme yapıldığı taktirde tekrardan bankanın gündemine alınmaktadır. Eğer yapılandırılan borçlar da ödenmemeye başlanırsa son bir kez takip yapılandırılması hizmeti verilerek bu borçlar da yapılandırılmaktadır. 2 defa yapılandırılan borçlar ödenmezse banka hukuki yollarla borçlarını tahsil etmektedir.

Yapılandırılan Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

“Yapılandırılan kredi kartı ödenmezse ne olur?” diye düşünen banka müşterilerinin risk altında olduğu kesindir. Bankalar, kredi kartı yapılandırma geç ödeme ya da hiç ödememe durumlarıyla karşılaştıklarında ikinci bir yapılandırma yapabilmektedir. Ancak bu yapılandırma bankaların isteğine kalmıştır. Bankalar isterse bu borçların ödenmemesi durumunda adalete başvurabilir.