Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı? | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.079,82
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6467
  % 0,01
 • € EURO
  19,6317
  % 0,00
 • £ POUND
  22,8551
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  2,6456
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3038
  % 0,19
 • BITCOIN/TL
  316250,411
  % -1,06
 • BIST 100
  %

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Krediler, kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak kredilerin dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılması, ödemelerinin de düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi, kullanıcılarına zor durumlara sokabilmekte ve bir takım işlemlere neden olabilmektedir. Peki, kredi borcu ödenmezse hangi işlemler uygulanır ve hapis cezası var mıdır? Bu yazımızda kredi borcu olan kişilerin merak ettikleri bu soruları derledik.

Kredi Borcunuzu Ödenmezseniz Ne Olur?

Kredi, borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ancak nedeni ne olursa olsun ödeme yapmamışsanız, bu durum bazı işlemlere neden olabilmektedir.  Eğer kredi borcunuzu ödemezseniz, size hakkınızda yasal takip başlatılmadan önce 90 gün süreniz bulunmaktadır. Ancak bu 90 günün birbiri ardına olmadığını bilmelisiniz. Ödeme yapmadığınız gün sayısı 90’a gelmişse, hakkınızda yasal takip başlatılacaktır. Eğer bu 90 günlük süre zarfında ödemenizi gerçekleştirirseniz, yalnızca gecikme faizi ödeme durumundasınız. 90 günde 54. güne gelindiğinde borçlu kişiye bir ihtar verilir. Bundan sonra ödemeyi yaparsanız gecikme faizine ek olarak, ihtar ücreti de size yansıyacak, dolayısıyla bunu da ödemek durumunda kalacaksınız.

Eğer 90 günlük süre dolmuş ve ödeme yapmamışsanız, banka sizinle iletişim kurar ve geciken borçlarınızı ister. Bundan sonra isterseniz yapılandırma talebi isteyebilir veya tüm borcunuzu gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte ödeyerek yasal sürecin başlatılmasını önleyebilirsiniz. Ancak eğer ödeme yapmazsanız, yasal sürece girersiniz. Bu durumda kredi notunuz düşer ve kara listeye girersiniz. Böylece kredi siciliniz bozulur ve 5 yıl boyunca gerek kredi, gerekse kredi kartı almanız zorlaşır. Ayrıca hesaplarınız bloke edilebilir, maaşınızın bir kısmına el konulabilir veya icra takibi gerçekleştirilebilir. Dolayısıyla evinize haciz gelmesi söz konusu olabilir.

Kefil Varsa Ne olur?

Eğer bir kişi için kefil olmuşsanız, bu durumda kefil olduğunuz kişi eğer ödemesini yapmazsa sorumlulukların size geleceğini bilmeniz gerekmektedir. Banka, ilk önce borçlu kişi ile iletişim kurarak konuşur. Ancak ödememe durumu, bankayı yasal olarak kefile yönlendirir. Böylece borçlu ile aynı durumda olursunuz ve ödeme yapmanız gerekmektedir. Aksi halde yukarıda belirttiğimiz işlemlere maruz kalabilirsiniz.

Borç Varlık Yönetim Şirketine Devredilir Mi?

Varlık yönetim şirketleri banka gibi finansal kurumların, tahsili geciken alacaklarını devralarak yeniden yapılandırmaya giderek tahsil etmeye çalışan şirketlerdir. Bankalar, eğer borç 2-3 yıl gibi bir süre ardından borçlarını tahsil edemezlerse, bu şirketlere devrederler.

Eğer borcunuz varlık ödeme şirketine devredilmişse, bu şirketler sizinle iletişim kurarak borcun ödenmesini ister. Ardından borçlu hakkında yaptıkları araştırmalar ile söz konusu varlık ödeme şirketinin politikasına bağlı olarak bu sürecin her iki taraf için de uygun sonlanması için çalışırlar. Bu konuda varlık yönetim şirketleri her zaman faiz silme ve taksit gibi imkânlar sağlamaz.

Bilmeniz gereken durum, eğer borcunuz bankadan, varlık yönetim şirketine devredilmişse hukuki bağların da değiştiğidir. Bu yeni durumda banka ile hukuki alacak-borç bağı kalmaz ve bağ varlık yönetim şirketine geçer.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Eğer kredi borcunuz varsa hapis cezasının bazı koşullar gerçekleşirse mümkün olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ancak bu hemen uygulanmaz ve verilebileceği yollar mevcuttur. Eğer borcunuzu 90 gün yapmazsanız, hakkınızda yasal uygulamaya gidilir. Eğer bu durumda ödeme taahhüttü vermişseniz ancak ödeme yapmamışsanız hapis cezası alabilirsiniz. Bu nedenle kredi borcunuz varsa ve ödeyecek durumunuz da yoksa dikkatli bir şekilde düşünmeniz ve eğer ödeyemeyecekseniz taahhütte bulunmamanız önem arz etmektedir.