Genç Girişimci Nedir? Nasıl Olunur?

Girişimcilik son zamanların en çok araştırılan konularından birisidir. Özellikle belirli kriterlere uyan girişimcilere devlet tarafından bazı yardımlar verilir. Genç girişimci bu kriterlerden bir tanesidir 18-29 yaş arası olan girişimciler bu gruba girer ve devlet genç girişimcileri desteklemek için farklı konular belirlemiştir.

Piyasada yeni girişimleri hızlandırmak ve gençlerin önünü açmak için farklı destekler verilir ve bu destekler belirli bir süre devam eder. Genç girişimcilerin 29 yaşını aşmamış olması bu desteklerden faydalanması adına oldukça önemlidir. Genç girişimci olmak için ise bazı başvuruların yapılmış olması gerekir. İşletme kurmak isteyen kişilerin bu desteklerden faydalanması için bu başvurular takip edilmelidir.

Genç girişimcilerin mesleklerine daha rahat devam edebilmesi için devlet bir hibe desteği de vermektedir. Bu destek, genç girişimcinin karşılaşabileceği maddi zorlukları minimum seviyeye indirir. Hibenin belirli bir üst sınırı vardır ve hemen her girişimciye verilmez.

Bazı kriterlere sahip olunması bu hibenin alınması için de oldukça önemlidir. Genç girişimci nedir sorusu bu hibelerle son zamanların en önemli konularından da bir tanesi haline gelmiştir. Verilen hibenin kullanım şekli de önemlidir. İşe başlarken gereken ekipmanları girişimci belirlemeli ve verilen hibeyi bu ekipmanları tamamlama amacıyla kullanmalıdır. Devlet hibesi özellikleri ile genç girişimcinin üzerindeki yükü büyük ölçüde azaltmaktadır.

Genç Girişimci Destekleri

Genç girişimciye sağlanan bir diğer ayrıcalık ise sigorta priminin belirli bir süre karşılanmasıdır. Bu ayrıcalık genç girişimcinin prim borcunu ödemek için yaşayacağı sorunları da engeller. Yaklaşık 2 yıl genç girişimcinin primleri devlet tarafından yatırılır ve yeni bir sigortalı işe girene kadar bu durum devam eder. Farklı bir yerden sigortası bulunan genç girişimci bu ayrıcalıktan faydalanamaz.

Genç girişimcilerin kredi desteği de bulunur. Kredi desteği özellikle düşük faizle olduğu için girişimcilerin önünü açar. Bu kredi desteği hibe gibi değildir ve genç girişimci işinin her alanında bu krediyi kullanabilir. Genç girişimci nedir sorusunu merak eden kişilerin ikinci merak ettiği konu ise bu kredi desteğidir. Kredi desteği her genç girişimciye sağlanmaz ve belli kriterlere göre bu kredi desteği verilir.

Vergi girişimcileri en çok etkileyen konuların başında gelir. Vergisini zamanında ödemek adına birçok girişimci sıkıntıya girebilir ve bu durum genç girişimciler için muaf tutulmuştur. 3 yıl boyunca genç girişimcilerden bazı vergiler alınmaz bazıları ise indirimli alınır. 3 yıl boyunca gen. girişimciler gelir vergisi ödemez. Bu ayrıcalık sayesinde karları artar ve elde ettikleri gelir de azalır. Stopaj vergisi ise belirli bir süre indirimli olarak alınır. Genç girişimcilerin kendilerini ve işletmelerini toparlaması adına bu ayrıcalık onlara tanınır.

Genç Girişimci Avantajları

Bu ayrıcalıklar gençleri girişimci olmaları adına desteklemektedir. Bu avantajlardan faydalanmaları için girişimcilik kursuna girmeleri ve sertifika almaları gerekir. Girişimcilik kursu internet üzerinden ya da direk olarak giderek alınabilir. Girişimcilik sertifikası alarak işletmesini kuran 18-29 yaş arası gençler bu ayrıcalıklardan faydalanmak için genç girişimci başvurularını da yapmalıdır. KOSGEB bünyesinde yapılan bu kursların belirli zamanları vardır. İşletmenin açıldığı ilk senede başvuruları yapmak ayrıcalıklardan faydalanma şansını da arttırır. İşletmeyi açtıktan hemen sonra bu desteklere başvurarak stres yükünüzü de arttırabilirsiniz. Vergi ve prim desteği hemen herkese verilse de maddi destekler için işletmeyi açtıktan hemen sonra başvuru yapılması gerekir. Genç girişimci nasıl olunur konusunu merak eden kişiler için bu bilgiler altın niteliğindedir. Başarılı genç girişimciler devlet tarafından korunmaktadır.