Faizsiz Nakit Avans Veren Bankalar

Para insanların yaşamında son derece büyük önem teşkil ediyor. İnsanlar günlük yaşamları içinde kimi zaman kendi normal kazançlarından çok daha fazla paraya gereksinim duyabiliyor. Bu da beraberinde eğer etraflarında borç isteyebilecekleri bir kişi yok ise bankaya başvurmalarına sebep oluyor. İnsanlar kimi zaman durum acil olduğu için ve kredi kullanmak istemedikleri için ya da kredi kullanılacak kadar yüksek bir miktar olmadığı için başka türden arayışlara giriyorlar. İş de böylesi durumda da nakit avans kullanım yoluna gidiyorlar.

Bu yazıda da bu konunun detaylarına ve insanların kafasına takılan tüm soruların yanıtları verilmeye çalışılacak. Zira bu noktada internet ortamında tam bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Buna istinaden bu yazıda nakit avans hakkında güncel duruma uygun doğru ve eksiksiz bilgiler yazının ilerleyen bölümlerinde paylaşılmaktadır.

Nakit Avans Nedir?

Öncelikli olarak bilmeyenler ya da kavram karmaşası yaşayanlar için nakit avans kavramının ne olduğunu açıklamak gerekir ise şu şekilde en yalın biçimi ile açıklanabilir. Günümüzde ama tek, ama birden fazla birçok insan kredi kartı kullanıyor. Öyle ki günümüz insanı para taşımak yerine kredi kartı taşıyor ve kredi kartı ile tüm işlemlerini hallediyor. Ödemelerini gerçekleştiriyor. Alışveriş yapıyor. Para transferleri yapıyor. Kısaca para gibi kullanabiliyor.

Her kredi sahibi olan kişinin de kredi kartı limiti bulunuyor. İş de nakit avans kavramı da tam olarak burada devreye giriyor. Kişinin o an ki kredi kartında bulunan kullanım limiti dahilinde çekebileceği nakit paraya nakit avans ismi veriliyor. Burada konuyu daha iyi açıklamak için bir örnek vermek gerekir ise eğer kişinin kredi kartı aylık toplam limiti 3.000 Türk Lirası ise ve o an kredi kartında kullanabileceği 1800 Türk Lirası var ise o zaman bunu nakit olarak bankanın bankamatiklerinden çekerek eline o anda para geçmesini sağlıyor. Zira kimi zaman kredi kartı kullanılamıyor. Ya da acil nakit gereksinimi olabiliyor. İş de böylesi durumlarda da nakit avans insanların imdadına can simidi gibi yetişiyor.

Burada yazının başlığında da belirtildiği üzere kimi bankalar çekilen nakit avans için faiz alırken kimileri ise hiçbir biçimde ya da belli dönemlerde faiz almayabiliyor. Kimi bankalar da özel müşterilerine özel ayrıcalıklar yapabiliyorlar.  Yani değişiklikler ve koşullara özel durumlar olabiliyor.

Alfabetik Sıra İle Faizsiz Olan Banka Kuruluşları

BANKA ADI NAKİT AVANS TUTARI FAİZ
Akbank 1500 TL’ye kadar 0 TL
Garanti BBVA Aylık 65 TL’ye kadar 0 TL
Katılım Bankaları Kredi kartı limitiniz kadar 0 TL
Yapı Kredi Bankası Aylık 3.000 TL’ye kadar 0 TL
Ziraat Bankası 10 Bin TL’ye kadar 0 TL

Yukarıda yer alan tabloda görüldüğü gibi Akbank , Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Garanti Bankası üst limit belirlemiş durumda ama bu üst limitler sizi yanıltmamalı. Burada üstte de belirtildiği gibi kredi kartı limitinize göre değişiklik gösteren bir durum söz konusu.

Katılım bankalarında ise zaten yapıları gereği faiz sistemi olmadığı için çekilen nakit avanslarda da faiz almıyorlar. Katılım bankaları ise Ziraat, Vakıfbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Emlak Katılım bankalarıdır.

Bu noktada şu hususa da yer vermek gerekir. Eğer kartınızın nakit avans çekme özelliği yok ise nakit avans çekmek için bankaya başvuru yapmanız gerekir.

Ayrıca zamanında çekilen bu nakit avansı da sizden istenen biçimde ödemeniz gerektiğini hiçbir biçimde unutmamalısınız.