• ALTIN (TL/GR)
  1.031,36
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9517
  % 0,06
 • € EURO
  18,5224
  % -0,10
 • £ POUND
  21,8956
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  2,6625
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2962
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  430721,723
  % -0,79
 • BIST 100
  %

CVV Nerede Yazar? CVV Silinmiş Nasıl Öğrenebilirim?

CVV Nerede Yazar? CVV Silinmiş Nasıl Öğrenebilirim?

İngilizce kökenli bir kelime olan CVV’nin açılımı “Card Validation Value” şeklindedir. Üç haneli bir kod olan CVV VISA ve Mastercard kartlarında mevcuttur. CVV kodu özellikle internetten yapılan alışverişlerde onay sağlamak amacıyla kullanılan bir koddur. Kartın aşırı kullanımı veya ufak kazalar nedeniyle bu kod zarar görebilmektedir. Buna karşılık bu durum kartınızın iptaline sebep olmaz. Peki CVV nerede yazar? CVV Silinmiş Nasıl Öğrenebilirim? bu soruların cevabını yazımızda sizin için araştırdık.

CVV Nedir ve Nerede Kullanılır?

İnternetin ve internet mağazacılığının gelişmesi, böylece yeni ödeme şekillerini de beraberinde getirmiştir. Bunlardan biri, internet üzerinden yapılan alışverişlerde mevcut olan, CVV kullanılarak yapılan ödemelerdir.

Bu kod, alışveriş esnasında kart şifresine ihtiyaç duymamaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde yalnızca isim-soyad, kredi veya banka kart numarası, banka veya kredi kartının son kullanma tarihi ve CVV kodlarının girişi istenmektedir. Gerekli bilgiler girilerek, alışveriş gerçekleştirilebilmektedir. Böylece alışverişinizi şifrenizi girmeden, online olarak güvenli bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz.

CVV Nerede Yazar?

CVV Nerede Yazar? Sorusu sıklıkla sorulsa da; cevabı oldukça basittir. CVV kodu, banka veya kredi kartınızın arka kısmında yer almaktadır. Kartın arka yüzeyinde bantlı kısımda yer almaktadır. Burada yazan son üç rakam, CVV kodunu ifade etmektedir. CVV kodu her durumda üç hanelidir. Güvenliğiniz için bu kodu kimseyle paylaşmamanız ve dikkatli olmanız önerilmektedir.

CVV Kodunun Silinmesi

CVV kodu, kartın uzun süre kullanımı sonucunda aşınmasına neden olmakta ve böylece kod silinebilmekte veya okunmayacak şekilde zarar görebilmektedir. Bu duruma karşı kodu ezberlemeniz veya not almanızın size faydası olabilir.

CVV kodunuzun silinmesi, kartınızı iptal etmez veya harcama yapmanıza engel olmaz. CVV kodu belirtmiş olduğumuz üzere sadece internet üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde kullanılır. Dolayısıyla eğer CVV kodunuz silinmişse bundan yalnızca internet üzerinden yapacağınız alışverişler etkilenecektir. Peki CVV nerede yazar? CVV silinmiş nereden öğrenebilirim?

Eğer CVV kodunuz silinmişse tedirgin olmanız için herhangi bir neden bulunmamaktadır. Bunun için başvurabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Banka ile iletişime geçmek: Bunun için bankanızın müşteri temsilciliğini aramalı veya bankaya bizzat gitmelisiniz. Bankanızda görevlilere CVV kodunuzun silindiğini söylediğiniz takdirde görevli, güvenliği sağlamak için size, bankaya kayıt olduğunuzda doldurmuş olduğunuz evraklardan hareketle hakkınızda sorular iletecektir. Tüm soruları doğru bir şekilde cevaplarsanız, kod size SMS olarak aktarılacaktır.
 • Yeni kart istemek: CVV kodunuzun zarar görmesi kartınızla işlem yapmanıza engel değildir. Ancak isterseniz yeni kart talebinde de bulunabilirsiniz. Bankanız ile iletişim kurduğunuz takdirde yeni kredi veya banka kartınız size yaklaşık 10 gün gibi bir sürede teslim edilecektir.
 • Alışverişte Sanal Kart Kullanmak: Burada bilmeniz gereken nokta, sanal kartın kredi kartınıza bağlı olduğu ve bankanızın internet bankacılığı uygulaması üzerinden oluşturabildiğinizdir. Kart sahibi olarak sizin internet bankacılığınıza girdikten sonra kendinize sanal kart açabilirsiniz. Bazı bankalarda müşteri hizmetleri de sanal kart oluşturabilmektedir. Sanal kart açtığınız zaman, her ne kadar bu kart kredi kartınıza bağlı olsa da farklı kart bilgilerine sahip olur. Böylece internet üzerinden alışveriş yapabilmenize olanak sağlar. Bu kart türünde limitin ne kadar olacağını siz belirlersiniz.
 • Bu kartın kredi kartınıza bağlı olması, sanal kart ile yapılan bir harcamanın, kredi kartından düşmesi anlamına gelmektedir. Sanal kart, eğer CVV kodunuz silinmiş ise size, farklı kart bilgileri taşıması nedeniyle bir ödeme seçeneği sunmaktadır. Bu nedenlerle sanal kart oluşturmanız, sizin için oldukça faydalı olacaktır.