• ALTIN (TL/GR)
  1.031,36
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9573
  % 0,06
 • € EURO
  18,5219
  % -0,14
 • £ POUND
  21,8905
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  2,6621
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2962
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  429733,608
  % -1,45
 • BIST 100
  %

2020 İmza Sirküsü Ücreti

2020 İmza Sirküsü Ücreti

İmza sirküsü alacak olan kişiler, imza sirküsünü nereden alacağını, imza sirküsünün hangi amaçlar için kullanıldığını ve bu ücretin ne kadar olduğunu sık sık araştırmaktadır. Bu yazımızda imza sirküsünün ne olduğunu, nereden alındığını ve ücretinin ne kadar olduğunu inceledik.

İmza Sirküsü Nedir?

Bilginin hızla yayıldığı günümüzde, kişi veya kurumlara ait olan bilgiler de hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu durum bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Bu tehlikelerden bazıları belgede sahtecilik, sahte imza gibi durumlardır. İmza sirküsü, bu gibi istenmeyen durumları önlemek için karşı tüzel kişilerin notere giderek aldıkları belgedir.  Böylece firmada, firma adına görev yapan yetkili kişinin yetki sınırları ve sorumlulukları da noter tarafından onaylanır. Belgede yetkili kişiye ait üç imza örneği ve diğer bazı bilgiler bulunmaktadır.

İmza sirküsü hakkındaki bir diğer konu da bu belgenin süresinin ne kadar olduğudur. Ancak bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Zira imza sirküsünün süresi, şirketin durumuna ve yetkilinin yetkide bulunduğu süreye göre değişmektedir. Örneğin ticari şirketlerde imza temsil eden yetkiliye göre düzenlenmektedir. Böylece yetkilinin görev süresi sona ermesiyle imza sirküsünün süresi de sona ermektedir.

Eğer kurumunuz bir limited şirketse, bu firmalarda yetkili süresiz de atanabildiği için imza sirküsü süresi yetkilinin görevde kaldığı zaman boyunca geçerli olmaktadır. Ancak firmanız bir anonim şirketse, bu tür şirketlerde yönetim kurulu seçimi üç yılda bir gerçekleştirilmektedir. Böylece imza sirküsünü alan kurul yeniden seçilmezse imza sirküsünün süresi de dolmuş olmaktadır.

Bu nedenle imza sirküsünün süresi farklılıklar göstermektedir.

İmza Sirküsü Nereden Alınır ve Hangi Amaç İle Kullanılır?

İmza sirküsü alacaksanız, herhangi bir notere giderek belirli bir ücret karşılığında bu belgeyi alabilirsiniz. İmza sirküsü alınan yer kurumun türüne göre değişmez, dolayısıyla imza sirküsü noter harici bir yerden alınamaz. Noterden imza sirküsü alabilmek için önceden bazı belgeleri hazırlamış olmanız gerekmektedir. İmza sirküsü için size gerekli olacak olan belgeler şunlardır:

 • Yetkili kişinin nüfuz cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Söz konusu firmanın vergi levhası
 • Kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi

Bu belgeler hazırlandıktan sonra, herhangi bir notere gidilerek, imza sirküsü için başvuru yapılabilir. Belgeleri notere teslim ettikten sonra, noter çok kısa bir süre zarfında belgeyi hazırlar ve doldurmanız için size verir. Siz de yetkili kişinin üç adet imzası dâhil olmak üzere gerekli yerleri doldurursunuz. Ardından imza sirküsü ücretini ödeyerek, işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ödeme bitince noter de imza sirküsünü onaylar. Hazırlanan imza sirküsünden biri noterde kalırken, diğeri yetkili kişiye verilir.

Peki, imza sirküsü hangi amaçlar için kullanılır? Bu sorunun birden fazla yanıtı bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını maddeler halinde sıralayabiliriz:

 • İmza sirküsü içinde bulunan imzalar yasal bir değer verir. Hem yetkili kişi ya da kişilere, hem de söz konusu kurumu güvene alır.
 • Sahte İmza, belgede sahtecilik gibi durumlar ile mücadele etmeyi kolaylaştırır.
 • Şirket içerisinde izinsiz ticari faaliyetlerde bulunulmasını engeller ve firma içerisinde yetki sahibi olan kişi ya da kişiler belirlenir.
 • Firmada herhangi bir sorun oluşması durumunda, sorunla ile ilgilenecek kişiler belirlenir.

2020 İmza Sirküsü Ücreti Ne Kadar

İçerisinde bulunduğumuz 2020 yılında imza sirküsü ’nün tek nüshası, 98 Türk Lirasıdır. Ancak bu ücret, ikinci bir nüshaya gereksinim duyduğunuz takdirde artış göstermektedir. İkinci bir imza sirküsü için fiyatın 1,5 katı ödeyerek 147 Türk Lirası vermeniz gerekmektedir.