Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 114

Notice: Undefined offset: 0 in /home/finansta/domains/finanstakip.net/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/currency.php on line 115
18 Yaş Altı Kredi Veren Bankalar Hangileridir? | Finanstakip.net
 • ALTIN (TL/GR)
  1.079,73
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6417
  % 0,01
 • € EURO
  19,6542
  % 0,03
 • £ POUND
  22,8873
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,6467
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3035
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  316226,722
  % -0,98
 • BIST 100
  %

18 Yaş Altı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

18 Yaş Altı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Her canlının temel gereksinimleri var. Bu gereksinimlerini karşılamak için de para kullanmaları gerekiyor. Kimi zaman insanların o anki ekonomik koşulları yeterli olmuyor ve bir nedenden ötürü kredi çekmeleri gerekebiliyor.

Genel olarak bakıldığında kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından da ülkemizde öngörüldüğü üzere kişilerin kredi çekebilmesi için 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.Keza kredi kartı kullanmak için de yine 18 yaşının tamamlanmış olması gerekiyor ama bazı durumlardka ailelerin yazılı onayı ile 18 yaşının altında olan bireyler de kredi çekebiliyor ve/veya kredi kartı kullanabiliyor.

Bu yazıya konu olduğu gibi her banka 18 yaşını tamamlamamış olanlara kredi vermiyor. Aşağıda belirtilen bankalar gerekli koşulları sağlamaları durumunda belli kriterler dahilinde 18 yaşın altındakilerin kredi çekmesine olanak sağlıyor.

Dilerseniz hemen başlayalım.

Kredi Kartı Almak ve Banka Hesabı Açtırmak İçin Aranan Koşullar

BDDK tarafından belirlenen bankalarda banka hesabının açılması ve/veya kredi kartı başvuru sahibi olmak için istenen şartlar şunlardır:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Düzenli bir geliri olması ve bunu belgeleyebilmesi
 • Kredi sicilinde sorun olmaması, kredi notunun yüksek olması.

Görüldüğü gibi burada bir 18 yaş sınırı var ama eğer kişiler 18 yaş altında ise annesi ya da babası giderek çocuğunun bilgileri ile çocuğu adına banka hesabı açtırabilir ya da kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Bu durumun kişinin ek hesabı ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Bu başlı başına farklı bir durumdur.

Ülkemizde 18 yaş altında da çalışan çocuklar olduğu için böylesi bir durum gündeme gelebilmektedir. Bu noktada ülkemizde çalışma yaşının 14 olduğunu ve buna bağlı olarak bu insanların kredi gereksinimlerinin özellikle aileleri geçindirmeleri durumunda gündeme geldiği de ülkemizin gerçeklikleri arasında yer almaktadır.

Yine de çalışmış olsa bile tamamen ailesinden vekaleti olan ebeveyni tarafından banka işlemleri yasal mevzuatlar çerçevesinde gerçekleşir.

18 Yaşından Küçükler İçin Birikim Hesabı Açan Bankalar

Alfabetik sıra ile 18 yaşından küçük olanlar için birikim hesabı açılabilen bankalar şu şekildedir.

 • Akbank,
 • Garanti
 • İş Bankası
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası

Diğer bankalarda da üstte belirtildiği gibi normal hesap açılmaktadır. Birikim hesabı ise tüm bankaların uyguladığı bir yöntem değildir. Bu hesap da aileler kanalı ile açılabilmektedir.

Maxi Para Gençlik ( -18) Kart

Bugün birçok ailenin çocukları için tercih ettiği kartların başında gelen kart Maxi Para Gençlik Kartı. Bu kart – 18 ibaresinden de anlaşılacağı üzere 18 yaş altında olan gençler içindir. En önemli özelliği içine aile ne kadar para yükler ise genç onu kullanabilmektedir. Aile ister ise bu kartı nakit çekimine kapatabilir ve sadece bu kart alışveriş için kullanılabilir

Kartın üzerinde çocuğunuzun ismi yazar ve diğer banka kartlarında olduğu gibi şifre ile işlem yapılır. Kart başvurusu yapıldıktan sonra kart bankadan alınabileceği gibi belirtilen adrese kurye yolu ile de teslim edilmektedir.

Türkiye İş Bankası Genç Kart

Türkiye İş Bankası tarafından 18 yaş altındaki gençlere verilen Genç Kartın özellikleri için ise şunlar söylenebilir:  Kredi kartının ön yüzeyinde gencin isim bilgileri yer alır. Nakit çekime dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Kredi limiti tamamen ailenin kontrolü altındadır. Gencin yaptığı işlem adım adım aileye bildirilir.Genç bu kartı kullandıkça maxipuan kazanır ve bunu geçerli olduğu yerlerde kullanabilir. Kart aracılığı ile para transferleri yapılabilmektedir.

Vakıfbank Genç Bankomat

Bir kamu bankası olan Vakıfbank da gençler için ailelere özel bir kart olanağı sunar. Genç Bankomat isimli bu kart 24 yaşına kadar kullanılabilmektedir. Bankada kayıtlı bir vadesiz mevduat hesabına bağlı olarak bu kart kullanıldığından ailelerin kendi mevcut hesabından ya da başka yeni bir hesap açarak bu kartı evlatlarına vermeleri söz konusu olabilmektedir. Hesapta olan miktar kadar gençler harcama yapabilir. Diğer kartlarda olduğu nakit çekilebilir, alışverişlerde kullanılabilir.

Akbank’ın Gençlere Sunduğu Olanaklar

Sabancı Holding bünyesinde olan Akbank da 16 yaş ile 26 yaş arasında olan gençlere özel bir kart olanağı sunar. Bu kartın özellikleri için ise şunlar söylenebilir: Aileler bu karta para yollar iken herhangi bir işlem ücreti ödemez. Bu kart ile yapılan harcamalarda gençler belli oranlarda cihp paralar kazanır ve bunları geçtikleri alışveriş noktalarında kullanabilirler. Taksit olanağı, dönemsel kampanyalar da olan bir karttır ve gençlere çok ciddi avantajlar sunar. İlk yıl kart ücreti ödenmez. Ertesi yıl kart kullanım ücreti 20 TL olup nakit avans çekme üst limiti 500 Türk Lirasıdır. Çekilen bu nakit avans aynı zamanda taksitlendirme de yapılabilmektedir.

TEB Global Genç Hesap Hakkında

TEB yani Türk Ekonomi Bankası da gençlere yaş sınırı koymadan hesap açılabilme şansı veren bankalar arasındadır. Buna göre 12-15, 16-17 ve 18-25 yaş için özel olanaklar mevcuttur.